Wydawnictwo SuperNowa


SuperNowa (przed 1989 r. "NOW") to wydawnictwo, które pewnie podąża wybraną przez siebie drogą. Jest to kwintesencja połączenia tradycji z nowoczesnością, wzór dobrze działającego wydawcy, który na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro czytelnika. Oficyna w czasach PRL od roku 1977, jeszcze jako Niezależna Oficyna Wydawnicza, rzucała światło na szarą rzeczywistość i dostarczała literatury zakazanej przez ówczesne władze. Były to pozycje bez wątpienia z kanonu światowej twórczości. Nie brakowało także dobrej fantastyki pisarzy takich, jak: Georg Orwell, Eugeniusz Zamiatin, Aleksander Zinowiew, Tadeusz Konwicki, Kurt Vonnegut.
Oficyna od początku nie stroniła od tematów trudnych i kontrowersyjnych, stąd pod jej nakładem ukazały się takie tytuły, jak: "Krucjata łysogłowych" Ewy Wilk, "Portrety w podczerwieni" Jerzego Morawskiego, oraz seria reportaży "Czekając na kata". Obecnie prawdziwą specjalnością i wizytówką wydawnictwa stało się promowanie polskich pisarzy tworzących w gatunkach science fiction i fantasy.
Poczynając od roku 1992, oficyna wydała jedenaście książek Andrzeja Sapkowskiego, wśród nich znalazła się saga o Wiedźminie oraz trylogia husycka. Pierwszy pod nakład poszedł "Miecz przeznaczenia". W roku 2005 łączny nakład książek Sapkowskiego wyniósł ponad milion egzemplarzy. Oficyna pozwoliła rozwinąć skrzydła również licznym debiutantom, którzy obecnie są już popularnymi, pełnoprawnymi twórcami gatunku. Mowa o Jacku Dukaju, Ewie Białołęckiej i Arturze Baniewiczu.
SuperNowa to również miejsce dla znanych publicystów. Chętnie wydawali tu swoje prace Marek Oramus, Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski, twórca "Polskiego Zoo". Autorzy publikujący w wydawnictwie cieszą się ogromną popularnością. Ich książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. na rosyjski, czeski, litewski, słowacki, niemiecki, francuski, hiszpański, co świadczy również o uznaniu wśród czytelników z zagranicy. Trzeba przyznać, że wydawnictwo nie boi się promowania literatury kontrowersyjnej. Wśród takiej możemy odnaleźć tu "Komusutrę", Aleksandra Olina oraz "Paradoks Leibniza".
Za swą niepokorność i wysoki poziom literacki, SuperNowa zdobyła zaufanie wśród czytelników, co ma swoje odzwierciedlenie w licznych wyróżnieniach. Wydawnictwo dwukrotnie otrzymało nagrodę Euroconu dla najlepszego wydawcy w roku 2000 i 2003. Nagrody otrzymał również sam redaktor naczelny oficyny Mirosław Kowalski. Za działalność wydawniczą w obrębie szeroko rozumianej fantastyki trzykrotnie przyznano mu nagrodę Śląkfy (1987, 1995, 1999). Ponadto, za działalność w drugim obiegu wydawniczym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008r.). To on doprowadził w roku 1989 do przekształcenia Niezależnej Oficyny Wydawniczej w SuperNową i jest redaktorem naczelnym do dnia dzisiejszego. Oficyna czynnie wspiera nagrodę im. Janusza Zajdla oraz zajmuje się wznawianiem najznakomitszych powieści tego autora.
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe