-19%

William Adams, Samuraj

75.00 zł

60.75 zł

Produkt niedostępny

Początek XVII wieku. Statek prowadzony przez angielskiego pilota Williama Adamsa rozbija się u wybrzeży Japonii.

 

Cesarstwo stoi na skraju wojny domowej, podzielone w walce o władzę pomiędzy Tokugawą i pozostałymi czterema regentami. Stawką jest tytuł szoguna.

Szeroka wiedza Adamsa w zakresie żeglugi morskiej i broni bardzo szybko czynią z niego instrument konfliktu.

Podczas gdy jego śmierci domagają się czterej regenci oraz obecni w Japonii portugalscy jezuici, nieprzychylni wobec obecności protestanta w kraju, życie ratuje mu pan Tokugawa. Od tej pory losy dwóch mężczyzn nierozerwalnie splatają się ze sobą.

William Adams stał się pierwowzorem postaci Johna Blackthorne’a, bohatera powieści Shōgun Jamesa Clavella oraz opartego na niej serialu Szogun, w którym główne role zagrali Richard Chamberlain i Toshirō Mifune.

  1. Ocena:

    Ze skrajnie wyniszczoną szkorbutem i innymi chorobami, zapewne i kiłą po pobycie w tak wielu portach, załogą dociera na brzeg wyspy, gdzie jego statek Erasmus osiada na mieliźnie. Okazuje się, że dopłynęli do Japonii. Są pierwszymi nieportugalskimi żeglarzami, którzy tego dokonali. Początkowo dla Japończyków są nikim. Ot, piratami, których zniósł sztorm. Z tego powodu wątpliwą opiekę otrzymują w więzieniu jezuickim. To jedyne miejsce dla obcokrajowców. Jednak po inspekcji statku okazuje się, że jest na nim sporo broni, a i sama łajba mogłaby przysłużyć się w zbliżającej się wojnie o władzę w Japonii, dlatego przezorny i sprytny Tokugawa proponuje pilotowi, by ten wyszkolił żołnierzy japońskich w stosowaniu broni palnej i oddał wszystkie zapasy na potrzeby konfliktu. Żeglarz nie chce się wtrącać w politykę nie swojego państwa i prosi o czas do namysłu. Dla Tokugawy to znak, że warto dać czas na rozmyślanie, ale w więzieniu. Czy po to by go złamać? Czy może ocalić od zdrady? Kto tam wie. Grunt, że przez ten czas Adams uczy się odrobinę japońskiego i może z Tokugawą porozmawiać jak równy z równym. Choć nie jest przekonany co ma czynić, podąża z Tokugawą aż do fortecy Fushimi. Choć ie tylko za Tokugawą – za jedna z jego byłych konkubin, Matsu Hime, też. Coś ciągnie go do tej kobiety, choć w Anglii pozostawił żonę i dzieci. Kiedy zbliża się dzień wymarszu wojsk z fortecy, Anjin-san pozostaje w niej, by bronić fortyfikacji oraz znajdujących się w niej ludzi. Udaje mu się ewakuować cywilów, a sam dołącza do bitwy pod Sekigaharą. Dopiero po jej zakończeniu staje się prawdziwym samurajem.

    Więcej na [Adres usunięty]

    Dodana przez Monika K. w dniu 2019-07-01 19:13:21

Napisz recenzję