-19%

Gra Mah-Jong Grapet

Grapet

169.95 zł

138.02 zł

Wysyłka w czwartek, 01.10.2020. Zobacz czasy dostawy.

Gra strategiczna
Liczba graczy 4
Wieka >10 lat
Ilość kamieni 136 szt
Czas gry > 2h
Madżong to wywodząca się z Chin gra która liczy 2000 lat historii, przeznaczona jest dla 4 osób, rozgrywana przy użyciu zestawu specjalnych kamieni. Wersja chinska tzw. kontynentalna, znana również jako wersja Hong Kong. Najbardziej popularna.
Cel gry
Wyłożyć Madżonga, czyli zebrać układ, złożony z jednej pary oraz czterech trójek (lub czwórek) kamieni.
Rekwizyty
W Madżonga gra się zestawem 136 specjalnych kamieni. Są 34 różne kamienie, z których każdy występuje w czterech egzemplarzach. Kamienie można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- blotki od 1 do 9 z trzema typami oznakowań: bambusy, kółka (monety) i znaki (cyfry),
- honory: wiatry i smoki.
Historia tej gry jest prawie tak samo intrygująca jak i sama gra.
Jedna z nich sugeruje, że w grę tą grano na Arce Noego przez 40 dni i nocy potopu. Wschodni wiatr (East) miał być dominującym wiatrem podczas sztormu i dlatego też jest dominującym symbolem wiatru w Mah-Jong. Gdybyśmy przyjęli tą teorię, początków gry należało by dopatrywać się ok 2350 lat p.n.e.
Inną ciekawą teorią jest sugestia, że autorem gry był sam Konfucjusz - słynny chiński filozof. Gra powstała by wtedy ok 500 lat p.n.e. Historia 'pojawień' się gry w różnych częściach Chin pokrywa się bowiem z trasą wędrówek nauczającego swych nowych doktryn Konfucjusza. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że część znaczeń kamieni pokrywa się z symboliką używaną przez Konfucjusza. Zwykło się także mówić, że Konfucjusz był miłośnikiem ptaków, co również znalazło swoje odniesienie w obrazie Ptaszka Bambusowego na jednym z kamieni do gry.
Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, w której podaje się, że MahJong powstała jako połączenie kilku już istniejących w Chinach gier. "Ya Pei", "Ma Tiae" (Wiszący Koń) i około roku 1850 w mieście Ningpo dwóch braci stworzyło Mah-Jong bazując na ostatniej wersji gry "Ma Tiae".
W zestawie znajduje się instrukcja w języku polskim.
  1. Napisz pierwszą recenzję

Napisz recenzję

  • Tytuł: Gra Mah-Jong
  • Producent: Grapet
  • Wiek: 8-11 lat
  • Rok wydania: 2020
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 5900238568059
  • Waga (g): 2195.000
  • EAN: 5900238568059